محصولات

اطلاعات تماس

TextingAndDriving shutterstock 366284816 e1568036012350

تصادفات ناشی از ارسال پیامک و حواس پرتی رانندگی

 

رانندگان حواس پرت در سال 2020 جان بیش از 3100 نفر را در ایالات متحده گرفتند و باعث مجروح شدن 424000 نفر دیگر در تصادفات شدند. این بیش از 1100 تصادف در روز است که می توان ثابت کرد حواس راننده پرت شده است. برخی دیگر از آمارهای شگفت انگیز عبارتند از:

  • حدود یک نفر از هر پنج نفری که در تصادف با یک راننده حواس پرت کشته می شوند، در وسیله نقلیه موتوری نبودند. در عوض، آنها دوچرخه سواری می کردند، پیاده روی می کردند یا بیرون از ماشین بودند.
  • حواس پرتی رانندگی عامل بیش از 58 درصد تصادفات نوجوانان است.
    حواس پرتی رانندگی در بیش از 36 درصد از تمام سفرها در ایالات متحده رخ می دهد.
    ارسال پیامک در تلفن می تواند خطر تصادف یا نزدیک به تصادف را تا 23 برابر افزایش دهد.
  • یک مطالعه توسط AAA نشان داد که بیش از 84 درصد از رانندگان خطر استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی را تشخیص می‌دهند و ارسال پیامک یا ایمیل رانندگان در حین رانندگی را «غیرقابل قبول» می‌دانند. با این حال، 36 درصد از همان رانندگان اعتراف می‌کنند که در ماه گذشته هنگام رانندگی پیام متنی یا ایمیلی را خوانده یا ارسال کرده‌اند.

انواع مختلف رانندگی حواس پرت

هر گونه فعالیت بدون رانندگی می تواند به یک حواس پرتی بالقوه تبدیل شود که خطر تصادف راننده را افزایش می دهد. با این حال، رانندگی حواس پرت به چهار نوع اصلی تقسیم می شود. برخی عوامل حواس پرتی در بیش از یک دسته قرار می گیرند. حواس پرتی بصری شامل هر چیزی است که باعث شود راننده به جاده نگاه نکند. حواس‌پرتی دستی باعث می‌شود راننده دست‌های خود را از روی فرمان بردارد. حواس پرتی شنوایی زمانی ایجاد می شود که صدایی باعث شود توجه راننده از جاده منحرف شود. و حواس‌پرتی‌های شناختی زمانی اتفاق می‌افتد که ذهن راننده از رانندگی دور می‌شود، مانند زمانی که رانندگان آنقدر خسته هستند که نمی‌توانند رانندگی کنند یا مشغول فکر کردن به چیزهای خارج از رانندگی هستند.

texting 01 1

رایج ترین انواع حواس پرتی در حین رانندگی

انواع مختلفی از عوامل حواس پرتی وجود دارند که می توانند خطر تصادفات وسایل نقلیه موتوری را افزایش دهند. برخی از رایج ترین انواع حواس پرتی که برای افزایش خطر تصادف شناخته شده اند عبارتند از:

1. پیامک و رانندگی
صحبت کردن یا ارسال پیامک با تلفن یکی از رایج ترین انواع رفتارهای حواس پرتی در رانندگی است و به عنوان عاملی برای افزایش احتمال تصادفات ناشی از وسایل نقلیه موتوری شناخته شده است.

بر اساس مطالعه ای که توسط موسسه حمل و نقل فناوری ویرجینیا (VTTI) انجام شده است، ارسال پیامک به تلفن همراه خطر تصادف یا نزدیک به تصادف را تا 23 برابر افزایش می دهد. مطالعه دیگری نشان داد که صحبت کردن با تلفن در حین رانندگی باعث ایجاد اختلال می شود که شبیه به رانندگی در حالت مستی است.

2. غرق شدن در افکار

غرق شدن در افکار یکی از مهم ترین دلایل تصادفات رانندگی است. هنگامی که ذهن یک راننده در حین رانندگی شروع به سرگردانی می کند، اغلب نمی تواند به اندازه کافی و سریع به خطرات جاده یا سایر مسائلی که باید از آنها اجتناب کند واکنش نشان دهد.

این نوع رانندگی حواس پرت اغلب در طول رفت و آمد روزانه راننده اتفاق می افتد. وقتی رانندگان هر روز یک مسیر را طی می‌کنند، راحت می‌شوند و توجه کمتری به آن‌ها می‌دهند و به ذهن‌شان اجازه می‌دهند به سمت نگرانی‌های دیگر منحرف شوند. این مسئله همچنین در هنگام رانندگی در مسافت های طولانی بدون استراحت و رانندگی در حالی که احساس خستگی یا خواب آلودگی دارید، بیشتر اتفاق می افتد. خیالبافی هنگام رانندگی اغلب خطرناک تر از استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی است. در واقع، طبق داده‌های سیستم گزارش‌دهی تجزیه و تحلیل مرگ‌ومیر، مهم‌ترین علت حواس‌پرتی در رانندگی، سرگردانی ذهن راننده به اندازه‌ای بود که منجر به تصادف شود.

Teen driving facts and statistics

 

3. رویدادهای بیرونی

Rubbernecking اصطلاحی است برای اشاره به راننده ای که سر خود را در حین رانندگی می چرخاند تا به تصادف یا رویداد کنار جاده نگاه کند. با این حال، این رفتار می تواند منجر به تصادفات غم انگیز و تغییر دهنده زندگی افراد شود.  علاوه بر این، رانندگان تمایل دارند به هنگام مشاهده یک رویداد یا تصادف از سرعت خود کم کرده و به یکدیگر نزدیک شوند. در نتیجه، هنگامی که راننده سر خود را برمی گرداند و راننده جلویی سرعتش را کاهش می دهد یا می ایستد، راننده عقب ممکن است زمان کافی برای جلوگیری از برخورد نداشته باشد.

 

4. صحبت با سرنشینان دیگر

رانندگانی که در حین رانندگی با مسافران، حیوانات یا کودکان ارتباط برقرار می کنند، خود و دیگران را در معرض خطر تصادف های ویرانگر قرار می دهند، به خصوص اگر برای صحبت کردن به اطراف بچرخند یا دست های خود را از روی فرمان بردارند تا با بچه هایی که در صندلی عقب دعوا می کنند، برخورد کنند.

 

5. تلاش برای رسیدن به چیزهایی در وسیله نقلیه موتوری

هنگامی که رانندگان حواس پرت به چیزی در کیف خود می رسند یا چیزی روی زمین می افتد، ممکن است کنترل وسایل نقلیه خود را از دست بدهند. تحقیقات نشان می دهد که یک راننده در هنگام رانندگی هشت برابر بیشتر در معرض تصادف با وسیله نقلیه موتوری قرار می گیرد.

 

6. انجام نظافت شخصی

در حالی که اکثر رانندگان می‌دانند که نباید هنگام کار با وسیله نقلیه خود در انجام نظافت شخصی شرکت کنند، دیدن رانندگانی که موهای خود را برس می‌زنند، آرایش می‌کنند یا حتی لباس‌های خود را عوض می‌کنند، غیرعادی نیست. با این حال، این حواس‌پرتی‌ها می‌تواند منجر به از دست دادن کنترل خودرو توسط راننده و منجر به خرابی های عظیمی شود.

eating and driving

 

7. خوردن و آشامیدن

طبق یک مطالعه NHTSA، رانندگانی که غذا می‌خورند و رانندگی می‌کنند، احتمال تصادف را تقریباً 80 درصد افزایش می‌دهند. رانندگان حواس پرتی که غذا و نوشیدنی مصرف می کنند باعث 65 درصد تصادفات می شوند. این مطالعه حتی برخی از خطرناک‌ترین غذاها و نوشیدنی‌هایی را که رانندگان می‌توانستند در هنگام رانندگی در خودرو داشته باشند، توصیف کرد. این لیست شامل قهوه، سوپ داغ، تاکو، همبرگر، دونات، نوشابه و شکلات است.

 

8. تنظیم کنترل

تنظیم تهویه مطبوع، تغییر ایستگاه رادیویی و بازی با GPS در حین کار با وسیله نقلیه می تواند توجه راننده را به اندازه کافی از جاده دور کند که باعث تصادف خودرو شود.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian