محصولات

اطلاعات تماس

Summer Driving main

ترفندهای رانندگی در تابستان

 

رانندگان هنگام رانندگی در فصل گرم نسبت به فصل سرد واکنش کندتری نسبت به حوادث نشان می دهند. بنابراین احتمال تصادفات رانندگی در فصل تابستان به ویژه در سرعت های بالا افزایش می یابد. به همین دلیل رانندگان باید در هنگام رانندگی در فصل تابستان یا روزهای گرم سال بیشتر مراقب خود و خودروی خود باشند.

تهویه مطبوع

با افزایش دما، سیستم تهویه مطبوع شما باید سخت‌تر کار کند تا وسیله نقلیه شما خنک بماند. قبل از سفر عملکرد تهویه مطبوع را بررسی کنید. فقدان تهویه مطبوع در یک روز گرم تابستان همه را تحت تاثیر قرار می دهد، اما به ویژه برای افرادی که از نظر سلامتی ضعیف هستند یا به گرما حساس هستند، مانند کودکان و افراد مسن خطرناک است.

گرمازدگی

ثابت شده است که ماه های تابستان به ویژه برای کودکان در مورد مرگ و میر ناشی از اتومبیل های داغ مرگبار است. گرمازدگی در وسایل نقلیه اغلب زمانی اتفاق می افتد که کودک بدون مراقبت در یک وسیله نقلیه پارک شده رها می شود یا موفق می شود سوار یک وسیله نقلیه بدون مراقبت شود. هرگز کودکان را حتی برای چند دقیقه در ماشین تنها نگذارید. وسایل نقلیه به سرعت گرم می شوند. دمای یک وسیله نقلیه می تواند به سرعت به سطوح مرگبار برسد. دمای بدن یک کودک سه تا پنج برابر سریعتر از یک بزرگسال افزایش می یابد.

petss childrenn kidss carr

کمربند و شیلنگ

دمای بالای تابستان سرعت تخریب تسمه ها و شیلنگ های لاستیکی را تسریع می کند. به زیر کاپوت نگاه کنید و همه تسمه ها و شیلنگ ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ اثری از برآمدگی، تاول، ترک یا بریدگی در لاستیک وجود ندارد. اگر نشانه‌هایی از ساییدگی آشکار را نشان می‌دهند، بهتر است اکنون آنها را تعویض کنید. در حالی که در خودرو هستید، مطمئن شوید که همه اتصالات شلنگ ایمن هستند.

هنگام رانندگی در فصل گرما

1- در هوای گرم فصل تابستان، ممکن است سطح جاده‌ها نرم شود و اصطلاحا قیرزدگی رخ دهد. در صورت بروز چنین شرایطی، چرخ خودرو با سطح جاده‌، اصطکاک لازم را نداشته و ممکن است در زمان ترمزگیری یا در زمان گردش فرمان، راننده کنترل کافی را برای هدایت خودرو نداشته باشد.

2- در صورت امکان، از رانندگی در ساعت اوج گرما خودداری کنید. معمولا از 12 ظهر تا 4 بعدازظهر، ساعات اوج تابش نور آفتاب هستند.

3- در صورت رانندگی طولانی مدت در زمان اوج گرما، خودرو را برای مدتی در زیر سایه متوقف کنید و درب کاپوت را بالا بزنید. همچنین در این مدت می‌توانید چرخ‌ها، سیستم ترمز، سیستم خنک‌کاری و سایر وسایل مربوطه را کنترل کنید.

4- قبل از مسافرت در فصل تابستان، بازدیدهای فنی را حتما انجام دهید. مهم‌ترین این بازدیدها عبارتند از: چک‌کردن سطح مایعات، اتصالات و شیلنگ‌ها، فشار باد تایر، سیستم تهویه و روغن موتور.

5- با تغییر دما، فشار باد تایر نیز تغییر می‌کند طوریکه براساس تحقیقات انجام شده، با هر 10 درجه افزایش دمای هوا، فشار باد تایرها نیز 1psi بیشتر می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که در زمان رانندگی در فصل تابستان و گرما، فشار باد تایر به میزان 2 الی 3 پی.اس.آی (psi) کمتر از شرایط استاندارد باشد.

میزان فشار دقیق تایرها براساس دستورالعمل خودروساز و در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است.

1 0x0 790x520 0x520 car overheating guide

جلوگیری از جوش آوردن ماشین در فصل گرما

1- چنانچه در حین رانندگی در فصل گرما، خودروی‌تان جوش آورد، بلافاصله به کنار جاده یا خیابان بروید و خودروی‌تان را در محلی ایمن، متوقف کنید.

2- زمانیکه خودروی‌تان جوش آورده، به هیچ وجه نباید خودرو را خاموش کنید. چراکه در صورت خاموش‌شدن خودرو، حرکت آب درون رادیاتور متوقف شده و خنک‌کاری موتور نیز نیمه‌کاره باقیم می‌ماند. به همین دلیل، امکان چسبیدن رینگ‌ پیستون‌ها به دیواره سیلندر وجود دارد و اگر چنین چیزی رخ دهد، صدمات جدی به مجموعه موتور وارد می‌شود.

3- بعد از پارک کردن خودرو، ابتدا زیر کاپوت را نگاه کنید و مطمئن شوید که هنوز درپوش رادیاتور، سر جای خودش قرار داشته باشد. در صورت اطمینان از این موضوع، کاپوت را به آرامی و احتیاط بالا بزنید.

4- هیچ عجله‌ای برای بازکردن درپوش رادیاتور نداشته باشید! اجازه دهید دقایقی بگذرد تا شاید دمای رادیاتور نیز کاهش یابد.

5- بعد از گذشت چندین دقیقه، حالا بهتر است اندکی آب، روی درپوش رادیاتور بریزید تا از گرمای درپوش کاسته شود. همچنین مراقب باشید که آب، روی بلوک موتور نریزد چراکه باعث صدمه دیدن و حتی ایجاد ترک در بدنه موتور خواهد شد.

6- با کمک دستمال ضخیم یا پارچه یا لنگ (یا هرچیز دیگری که مانع انتقال گرما به دست‌تان شود)، درپوش را اندکی بچرخانید طوریکه باز نشود اما بخار و آب داغ بتواند از آن خارج شود. بازهم تاکید می‌کنیم که به هیچ وجه درپوش رادیاتور را بلافاصله باز نکنید و آنرا فورا از روی رادیاتور برندارید! چراکه در اینصورت، آب داغ درون رادیاتور، فوران کرده و ممکن است صدمات بسیار خطرناکی به همراه داشته باشد.

7- بعد از آنکه اندکی درپوش را چرخاندید و آب یا بخار از درون رادیاتور تخلیه شد، با احتیاط کامل و به آرامی، درپوش را بچرخانید و آنرا از روی رادیاتور بردارید. حالا وقت آن است که مایع رادیاتور را به درون مخزن بریزید. فراموش نکنید که از ریختن آب درون رادیاتور، اکیدا خودداری کنید.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian