محصولات

اطلاعات تماس

Chery OMODA 5 HERO 16x9 1 scaled

تاریخچه خودروهای کراس‌اوور

 

مفهوم کراس اوور مفهومی جدید نیست، خودروهای کراس‌اوور به عنوان یک دسته‌ی پرطرفدار در بازار خودرو شناخته می‌شوند که ترکیبی از ویژگی‌های خودروهای سواری و خودروهای دسته‌بندی‌شده‌ی تجاری را ارائه می‌دهند. این مقاله به بررسی تاریخچه خودروهای کراس‌اوور از ایده‌پردازی اولیه تا تبدیل شدن به یک انقلاب در صنعت خودرو می‌پردازد. در این مقاله، پیشرفت‌های فناوری، تغییرات در سلیقه مصرف‌کنندگان و تأثیرات آن بر بازار خودرو نیز بررسی می‌شود.

اکثر کراس اوورها به صورت استاندارد با سیستم چهار چرخ متحرک یا به صورت آپشن عرضه می شدند. با این حال، اولین تلاش واقعی برای یک کراس اوور در ایالات متحده در سال 1980 ظاهر شد.

دهه‌ی دیرین 1970 و اوایل دهه‌ی 1980، زمان خوبی برای صنعت خودروی آمریکا نبود. این دوره را دوره‌ی “Malaise” می‌نامند و وضعیت آن چندان زیبا نبود. اما ایگل (Eagle) با ظاهر خاص خود، ممکن است در نگاه اول جذابیت کمتری داشته باشد، اما اگر از زشتی آن گذشته باشیم، می‌توانیم ببینیم که چرا این خودرو اهمیت داشت. ایگل یک استیشن واگن است، اما با تعلیق بلند شده‌اش ارتفاع سواری را افزایش داد و همچنین به همراه سیستم چهار چرخ محرک مجهز شده بود. به واقع، سوبارو در سال 1972 واگن استیشن Leone با چهار چرخ محرک را معرفی کرده بود، اما تعلیق آن بلند نشده بود، بنابراین نمی‌توان آن را به عنوان اولین کراس‌اوور تلقی کرد.

با این حال، AMC Eagle خود را در مسیر‌های خارج از جاده با اعتماد به نفس نشان داد. توانایی‌های همه‌آب‌وهوا و کارآیی سوخت آن افتخارآور بود. AMC Eagle از زمان خود پیشی گرفت و نشان‌دهنده‌ی آنچه که در آینده خواهد آمد، بود.

1980 AMC 1024x682 1

 

  1. جیپ چروکی XJ (1983-2001)

    اگر به دنبال پل ارتباطی میان اس‌یو‌وی و کراس‌اوور هستید، آن را در جیپ چروکی XJ پیدا خواهید کرد. چروکی XJ نقطه تفکیکی است، زیرا همچنین پیشتاز اس‌یو‌وی ها بود قبل از اینکه این اصطلاح به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد. جیپ آن را به عنوان یک “اسپورت‌واگن” تبلیغ کرد و روند تغییر مردم شهری از استیشن‌واگن‌های سنتی به خودروهای بلند و مقاوم را آغاز کرد. دلیلی که آن را پیشتاز کراس‌اوور می‌خوانیم این است که در حالی که چروکی XJ کلاس کوچک خودروی آفرود را حفظ کرد، همچنین بر روی یک شاسی یکپارچه نصب شد و اندازه آن نسبت به چروکی سایز بزرگی که جایگزین آن شد، کوچکتر بود.

jeep cherokee xj 1983 2001 6 orig

 

  1. اهمیت Cherokee XJ اغلب نادیده گرفته می شود. نه تنها در آفرود بهتر از چروکی SJ بود که جایگزین آن شد، بلکه به دلیل فریم یکپارچه و چهار اینچ پایین‌تر، 1200 پوند سبک‌تر بود، اما با فاصله بهتر از سطح زمین. همچنین 31 اینچ کوتاهتر و شش اینچ باریکتر بود، با این حال تنها ده درصد حجم کمتری در داخل داشت.

74 cherokee s

 

  1. خودروهای کراس اوور به عنوان SUV های کوچک، SUV های سبک یا حتی خودروهای بلند توصیف شده اند. اغلب، یک کراس اوور (یا CUV) یک وسیله نقلیه ناهموار، گاهی اوقات چهار چرخ متحرک است که به جای یک سکوی کامیون، بر روی پلت فرم خودرو ساخته شده است.
  2. این امر راحتی را افزایش می‌دهد و هندلینگ در جاده را بهبود می‌بخشد، اگرچه قابلیت آفرود را قربانی می‌کند. به نظر می رسد که کراس اوورها اخیراً وارد صحنه شده اند، اما اولین خودروی کراس اوور در ایالات متحده تویوتا راو4 1996 بود.

Toyota RAV4 1996 hd6666

 

بازار آمریکا آماده‌ی خودروهای کراس‌اوور بود، حتی اگر این دسته از خودروها هنوز نام‌گذاری نشده بودند. خودروی سوبارو فورستر به‌سرعت و به دنبال راو فور (RAV4) پیش رفت و در سال ۱۹۹۷ به عنوان مدل سال ۱۹۹۸ با شعار “قوی مانند اس‌یو‌وی SUV، آسان مانند خودروی سواری” معرفی شد.

 

سوبارو فارستر (1997–اکنون)

تولیدکنندگان ژاپنی با این کراس اوور از آمریکا جلوتر بودند، زیرا برندهای آمریکایی تا اواسط دهه 2000 بر روی شاسی بلندهای مبتنی بر کامیون های سبک تمرکز کردند. خودروسازان ژاپنی این کراس اوور را به عنوان جایگزینی برای استیشن واگن ها که در دهه 1990 از مد افتاده بودند، معرفی کردند. هوندا CR-V را در سال 1997 روانه بازار کرد و در همان سال سوبارو سوبارو فارستر را روانه بازار کرد.

این خودرو بر اساس پلتفرم ایمپرزا ساخته شده بود، اما بالاتر می رفت، موقعیت صندلی بالاتری داشت، بدنه ای به سبک واگن جعبه ای داشت و سیستم چهار چرخ متحرک از موتور 2.5 لیتری باکسر سوبارو اوت بک نیرو می گرفت. سوبارو اولین نسل Outback را به عنوان “SUV مقاوم، ماشین آسان” به بازار عرضه کرد و در ایالات متحده، مرکز ثقل پایین آن با استانداردهایی مطابقت داشت که به برچسب هشدار “خطر واژگونی” روی آفتابگیر راننده نیازی نداشت.

subforester 750 500 70

هوندا HR V (1998–2006، 2014–اکنون)

 

هوندا CR V نیز در سال 1997 معرفی شد. فورد اسکیپ، که به عنوان یک کراس اوور اولیه نیز شناخته می شود، تا سال 2001 وارد صحنه نشد.

شاید ارزش داشته باشد ذکر شود که همه‌ی این خودروهای اولیه کراس‌اوور هنوز در بازار موجود هستند. آن‌ها دهه‌ها از به‌روزرسانی‌ها و تغییرات طراحی عبور کرده‌اند و حداقل یک بار کاملاً توسط سازنده‌ها بازسازی شده‌اند. سام بوتو از شرکت تویوتا اعلام کرد که تویوتا RAV4 مدل 2011 “کمی بزرگتر شده است”. حتی یک ردیف اضافی نیز دارد، اگرچه بوتو اذعان می‌کند که صندلی‌ها واقعاً کوچک هستند و تعداد زیادی با این گزینه فروخته نمی‌شود. همانند بیشتر خودروهای کراس‌اوور در بازار امروز، RAV4 همچنان محبوبیت زیادی در میان زوج‌ها و خانواده‌های جوان دارد.

honcrv 965870 70

 

Lexus RX (1998–اکنون)

اولین کراس اوور لوکس در سال 1998 خود را نشان داد. لکسوس RX به عنوان یک کراس اوور کامپکت لوکس معرفی شد، اما در سال 2003 به یک کراس اوور لوکس سایز متوسط ​​تبدیل شد. در ایالات متحده به شدت مورد استقبال قرار گرفت، جایی که از آن زمان تاکنون فروش فوق العاده خوبی داشته است. تلاقی بین سدان لوکس و SUV در سال 1993 توسط لباس های لکسوس پیشنهاد شد، اما مدل تولیدی به تلاقی بین یک SUV، یک واگن و یک سدان نزدیک تر بود. سیستم چهار چرخ متحرک گزینه ای برای استفاده از موتورهای چهار سیلندر یا V6 بود، و حالت «برفی» RX را مجبور کرد تا با دنده دوم کنار بکشد تا کشش بهتری کنترل شود.

705382

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian