محصولات

اطلاعات تماس

000067539

تاثیرات روند توسعه تکنولوژی در صنعت خودرو بر محیط زیست

 

مقایسه میزان آلایندگی خودروهای برقی و هیبریدی در مقایسه با خودروهای دارای موتور احتراق داخلی

به گفته آژانس بین المللی انرژی، بخش حمل و نقل بیش از هر بخش دیگری در اقتصاد به سوخت های فسیلی متکی است.

در سال 2021، بخش حمل و نقل 37 درصد از کل انتشار CO2 را به خود اختصاص خواهد داد. برای درک اینکه چگونه انواع مختلف خودروها از جمله خودروهای برقی، هیبریدی و احتراق داخلی بر انتشار آلاینده ها تأثیر می گذارند، به تصویر زیر که با استفاده از اطلاعات منتشر شده توسط شرکت های پول استار و ریوین و میزان آلاینده های آنها ساخته شده است، نگاهی بیندازیم. انتشارات در چرخه زندگی آنها به تصویر می کشد.

lifecycle emissions evs vs gas

 

میزان آلایندگی انواع خودروها
میزان انتشار آلاینده ها از تولید تا اسقاط خودرو در هر مرحله

میزان انتشار در چرخه عمر یک محصول، کل میزان انتشار گازهای گلخانه ای در طول عمر آن محصول، شامل تولید، استفاده و دفع آن است. به منظور مقایسه صحیح انتشار، از یک واحد استاندارد به عنوان انتشار معادل یک تن CO2 استفاده می شود که بر روی آن گازهای گلخانه ای مختلف و اثرات گرمایش جهانی آنها محاسبه می شود.

در جدول زیر به طور اجمالی میزان انتشار هر یک از انواع خودروهای الکتریکی، هیبریدی و احتراق داخلی با سایز متوسط بر حسب e2tCO – میزان آلاینده منتشر شده معادل با تن CO2 – ذکر شده است. این اطلاعات بر اساس عمر مفید 16 سال و مسافت 240,000 کیلومتر محاسبه شده است.

میزان انتشار آلاینده ها در چرخه عمر خودروهای مختلف

الکتریکی

 

درحالی‌که کمترین میزان انتشار در چرخه عمر مربوط به خودروهای الکتریکی است، اطلاعات دیگری از جدول فوق قابل برداشت است که شاید در نگاه اول مشهود نباشد:

  1. میزان انتشار در حین تولید خودروهای الکتریکی 40% بیشتر از خودروهای هیبریدی و احتراق داخلی است. بر اساس مطالعه شرکت مکنزی این شدت از انتشار مربوط به استخراج و پالایش مواد اولیه مثل لیتیم، نیکل و کبالت است که برای تولید باتری مورد نیاز است. همچنین فرایند تولید خودروهای الکتریکی نیز جزو فرایندهای انرژی بر است.
  2. تولید الکتریسته برای خودرو های الکتریکی نیز نسبت به سایر خودرو در مرحله تولید سوخت بیشترین میزان انتشار را دارد، که می‌توان با تولید برق به وسیله انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی هسته‌ای این میزان را به طرز قابل توجهی کاهش داد.
  3. با بازیافت مواد در انتهای چرخه عمر هر خودرو، هر کدام از انواع خودروهای مذکور می‌توانند میزانی از انتشار خود را جبران کنند.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian