محصولات

اطلاعات تماس

برقی در ایران

بهره‌برداری از 15 ایستگاه شارژ خودرو برقی در تهران

 

شهریور 1402: ۱۵ ایستگاه شارژ خودرو برقی در تهران با حضور وزیر صمت، شهردار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران به بهره برداری رسید.

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، در آیین بهره برداری از ایستگاه‌های شارژ برقی خودرو اعلام کرد که برقی سازی شهر تهران یکی از پروژه‌های کلان است که اجرای آن ضرورت دارد. در ۱۵ ایستگاه، ۷۴ دستگاه شارژ مستقر شده و در افق تفاهم انجام شده نصب ۵۰۰۰ دستگاه تا انتهای سال ۱۴۰۳ در بیش از ۱۷۰۰ نقطه پیش بینی شده که ارائه خدمات انجام شود. البته همت بلندی می‌طلبد که معاونت حمل و نقل شهرداری تهران و گروه مپنا این مسیر را مورد اهتمام قرار دادند.

وی افزود یک دیگر از ارکان مهم پروژه، تامین ناوگان است. با تکیه بر توان داخل و ظرفیت‌های بین‌المللی اتوبوس برقی را در این مسیر در اولویت قرار دادیم و امروز شهرداری تهران ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی را قرارداد بسته است. همچنین ۵۰ هزار تاکسی برقی به صورت ویژه مد نظر قرار گرفته و خوشبختانه وزارت صمت یک لیست هفت خودرویی ارائه داده تا عرصه جدید خدمت رسانی را داشته باشیم. در حقیقت این یک آغاز پرشتاب است. از سوی دیگر تولید و ورود  بیش از ۴۰۰ هزار موتورسیکلت برقی نیز در دستور کار داریم چرا که ۱۳ درصد آلودگی تهران به واسطه موتورهای کار است که پیمایش بالایی دارند. همچنین بحث اسکوتر و الگوهای مختلفی از حمل و نقل در دستور کار است تا بتوانیم الگوی جدیدی را در تهران حاکم کنیم. تراموا امروز یک مسیر جدی است که در حال طی کردن فرآیندهای خود است. با توافق وزارت نیرو چراغ‌های ۱۴۰ وات به بالا به ال ای دی تبدیل شدند و ۵۷ هزار مگاوات برق صرفه جویی کنیم. بی تردید به سمت ارزان سازی تهران می‌رویم که یکی از الگوهای این کار همین برقی سازی تهران است.

122

طبق گفته‌های آقای زاکانی، با همکاری مشترک وزارت صمت و گروه مپنا و همکاری تنگاتنگ معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ۱۵ ایستگاه شامل ۷۴ دستگاه شارژر خودرودهای برقی در سطح شهر تهران فعال و راه‌اندازی خواهد شد. بر اساس تعهد و تفاهمنامه بین وزارت صمت و گروه مپنا تا پایان سال ۵ هزار دستگاه شامل ۱۷۰۰ ایستگاه شارژ خودروهای برقی در سطح شهر تهران راه‌اندازی خواهد شد. مسیری که آغاز شده یک مسیر خوش‌یمن خواهد بود و از بعد آلایندگی هوا نیز تاثیرات زیادی داشته و همچنین از بعد رفاه و آسایش و بعد اقتصادی برای شهروندان تاثیرات بسزایی را به همراه خواهد داشت. در بخش دوم همکاری بین وزارت صمت و شهرداری تهران جلسات متعددی در ارتباط با توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در قالب اتوبوس‌های برقی برگزار شده است و ان‌شاءالله امسال و سال آینده یک هزار دستگاه اتوبوس برقی وارد ناوگان حمل و نقل پایتخت خواهد شد. هزینه خودروهای برقی یک دهم خودروهای فسیلی است و این مسئله به این جهت مورد توجه مدیریت شهری قرار دارد.

تولید و عرضه انبوه خودروهای برقی از سال 1403

شهریور 1402: عباس علی‌آبادی، وزیر صمت، در برنامه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که تعداد زیادی خودرو آماده تحویل به مردم است و وزارت صمت با تسهیلگری شرایط را فراهم می‌کند و مردم در این مورد نگران نباشند. وی در ادامه به نکات زیر اشاره کرد:

 • خودروهای برقی از سال 1403 به صورت انبوه تولید و عرضه می‌شوند.
 • اختلاف‌نظرها بین سازمان استاندارد، محیط زیست و خودروسازان در مقررات و ضوابط بوده است که با دستور رئیس جمهور در حال گذر از این مشکل هستیم. مردم نگران نباشند؛ زیرا خودروها تولید شده‌اند و امسال رکورد تولید خودرو را خواهیم زد.
 • در تحویل خودروها به مشتریان این موانع را بر می‌داریم و کسانی که به حساب خودروسازان یا سازمان حمایت پول واریز کردند خودروی خود را تحویل خواهند گرفت و روندها دنبال می‌شود و شرکت‌ها و خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند.
 • خودروهای مونتاژی هم تولید شده که به‌زودی اطلاعات آن ها نیز اعلام می‌شود.
 • آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده تنظیم و تدوین شد و به دولت ارسال شده است، گفت: در جلسه هیئت دولت مطرح و تصویب خواهد شد که در این بخش تسریع خواهیم داشت.
 • روال کاری واردات خودروهای نو انجام می‌شود و تعداد زیادی خودرو وارد شده است. یک نمایشگاهی برپا می‌شود و مردم می‌توانند خودروها را ببینند.
 • مسیر ساخت اتوبوس‌های برقی به صورت انبوه آغاز شده است. احتمالاً مردم تا آخر امسال تعداد قابل توجهی اتوبوس برقی در شهر مشاهده خواهند کرد و از این اتوبوس‌های برقی استفاده می‌شود.
 • ساخت موتورسیکلت برقی به‌صورت تجاری آغاز شده و در زمینه تولید خودروی برقی نیز دو شرکت جلوتر از بقیه هستند. البته در ساخت موتورسیکلت به صورت تجاری بعضی ازشرکت‌ها کار را شروع کرده‌اند.
 • واردات خودروهای برقی که قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای دارند، نیز در اولویت وزارت صمت خواهند بود.

سفارش خودروهای برقی آغاز شد

مرداد 1402: منوچهر منطقی، معاون حمل‌ونقل وزارت صمت، از نمایشگاه بین‌المللی قطعات بازدید کرد و در این نمایشگاه نکات زیر را متذکر شد:

 • ثبت سفارش خودروهای برقی شروع شده است.
 • سه مسیر برای واردات خودرو وجود دارد؛ یکی خودروهای برقی که آن را تشریح خواهند کرد. مسیر دیگر، خودروهای جدید است که تعدادی ثبت سفارش انجام شده و مسیر دیگر هم خودروهای کارکرده است. احتمالا مسیر واردات خودروهای نو و کارکرده یکی خواهد شد.
 • خودرو برقی کارکرده وارد نمی‌شود؛ زیرا فناوری‌های جدید به‌سرعت تغییر می‌کنند و اگر کارکرده برقی بیاوریم، عملا برای دو، سه نسل قبل خواهد بود.

رونمایی از خودروهای پاک در هیئت دولت

مرداد 1402: در حاشیه جلسه 25 مردادماه هیات دولت، از چند خودروی هیبریدی و برقی رونمایی شد. مقرر شده تا تعدادی از این خودروهای برقی به عنوان تاکسی شهری مورد استفاده قرار گیرند.

از خودروهای پاک

رونمایی خودروهای برقی و هیبریدی در هیئت دولت

سخنگوی دولت در این باره گفت امروز یکی از دستورات جلسه تنظیم و تصویب آئین‌نامه واردات خودرو کارکرده با عمر کمتر از ۵ سال بود که امیدواریم با راهبری وزارت صمت و وزارت راه و تأمین اعتبار، این خودروهای حمل و نقل عمومی را وارد کنیم. آئین‌نامه خودروهای سواری نیز در دست بررسی است.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian