Skip to content Skip to footer

بایدها و نبایدهای رانندگی با باک خالی

 

اگر فکر می کنید با هر بار خالی شدن کامل باک بنزین خودرو باید برای سوخت گیری به جایگاه مراجعه کنید، باید به شما هشدار دهیم که این امر می تواند صدمات پرهزینه و بعضاً جبران ناپذیری به موتور خودرو وارد کند. مواردی مانند خرابی پمپ بنزین، خرابی سوزن انژکتور و در نتیجه روشن نشدن خودرو، بخشی از عواقب رانندگی با باک خالی بنزین است.

باید بدانید که هر زمان نشانگر بنزین شما به محدوده کمتر از 15 درصد رسید می توان گفت که باک تقریبا خالی است و رانندگی در این حالت می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال اگر باک بنزین شما 50 لیتر ظرفیت دارد و کمتر از 7 لیتر بنزین در آن وجود دارد، می توان گفت که با باک خالی رانندگی می کنید. روشن شدن چراغ بنزین مهم ترین نشانه این موضوع است که همه ما کم و بیش با آن آشنا هستیم.

چرا نباید با باک خالی رانندگی کرد؟

1. خرابی و فرسودگی پمپ بنزین اتومبیل

اولین و مهمترین عواقب جبران ناپذیر رانندگی با باک خالی خرابی و فرسودگی پمپ بنزین خودرو است. برای اینکه هسته پمپ بنزین عمر طولانی داشته باشد، لازم است همیشه آن را در بنزین قرار دهید تا حرارت اضافی آن گرفته شود. می دانیم که گرما مهمترین دشمن موتورهای الکتریکی است و مغز پمپ بنزین موتور الکتریکی است که در بنزین قرار می گیرد تا آن را خنک کند. بنابراین در صورت نبود بنزین کافی در باک، پمپ بنزین به دلیل حرارت ناشی از کارکرد آن، پیش از موعد فرسوده می شود و احتمال خرابی ناگهانی آن وجود دارد. در نتیجه احتمالاً شما را با ماشینتان در کنار خیابان تنها می گذارد.

2. رسوب و لجن در باک پمپ بنزین

هر چه بیشتر با مخزن خالی بدوید، رسوب و لجن بیشتری در مخزن گاز جمع می شود. این رسوبات می توانند از طریق خطوط سوخت به انژکتورها بروند و کارایی آنها را کاهش دهند. ضمناً فشار بیشتری برای پمپ بنزین روی پمپ بنزین ایجاد می شود که باعث کاهش راندمان خودرو، احتمال سوختن پمپ و همچنین پارگی موتور در این حالت بسیار بیشتر می شود.

بنابراین ته نشین شدن رسوبات و لجن در باک سوخت یکی دیگر از پیامدهای رانندگی با باک خالی است که باعث ایجاد مشکلاتی برای موتور از جمله پارگی و احتراق ناقص، کاهش قدرت موتور، افزایش لرزش موتور و … می شود. انتظار نمی رود. در این مواقع حتی ممکن است چراغ هشدار خودرو به نشانه ایراد در سیستم سوخت رسانی روشن شود که باید به آن توجه کرد.

3. هوا گرفتگی

اگر اصرار دارید با باک خالی رانندگی کنید و همیشه مقدار کمی بنزین را در باک نگه دارید، احتمالاً به جای سوخت، هوا را به خطوط بنزین خودرو پمپ می کنید.

این موضوع می تواند پمپ بنزین خودرو را با مشکل مواجه کند و بر عملکرد موتور تاثیر منفی بگذارد و فشار بیشتری به موتور وارد کند. در نتیجه احتمال پارگی موتور و ایجاد مشکل برای خودرو وجود خواهد داشت. توصیه می کنیم به هیچ وجه مرتکب اینگونه اشتباهات رانندگی نشوید و در بیشتر مواقع باک بنزین را حداقل 30 تا 50 درصد پر نگه دارید تا با عواقب رانندگی با باک خالی مواجه نشوید.

4. خرابی مبدل کاتالیزور

خرابی مبدل کاتالیزوری ناشی از رانندگی با باک نسبتا خالی ممکن است چندان محتمل نباشد، اما در صورت اصرار بر رانندگی در این حالت، احتمالاً عملیات احتراق در موتور با مشکل مواجه شده و کیفیت آن کاهش می یابد. کاهش کیفیت احتراق موتور نیز می تواند بر عمر کاتالیزور خودرو که در مسیر اگزوز نصب می شود، تاثیر منفی بگذارد و منجر به خرابی این قطعه گران قیمت شود.

5. از کار افتادن خودرو

ممکن است بتوانید برای مدت نسبتاً طولانی میزان بنزین را در باک به حداقل برسانید و مشکلی پیش نیاید، اما در نهایت باعث می شود خودرو به دلیل خرابی پمپ بنزین از کار بیفتد. بنابراین اگر نمی خواهید ماشین شما ناگهان از کار بیفتد و شما را در کنار جاده رها کند، تا حد امکان از رانندگی با باک خالی خودداری کنید.

نکات مهم هنگام اجبار به رانندگی با باک خالی

اگر فراموش کردید باک بنزین را پر کنید و اکنون مجبور به رانندگی با باک خالی هستید، باید کارهایی انجام دهید که فشار کمتری به موتور وارد کند و در نتیجه مصرف سوخت آنی آن خیلی زیاد نشود. در این مواقع می توانید با رعایت نکات زیر مصرف سوخت خودرو را به حداقل برسانید و به پمپ بنزین بعدی برسانید.

سعی کنید دور موتور را از ۲۵۰۰ دور در دقیقه بالاتر نبرید. برای این منظور باید از دنده‌های نسبتا سبک‌تر استفاده کرده و از دنده‌کشی بی‌مورد اجتناب کنید. این کار باعث می‌شود تا فشار کمتری به موتور وارد شده و مصرف سوخت آن در سطح پایین‌تری قرار گیرد.

  • از ترمزگیری‌ شدید منجر به توقف کامل ماشین خودداری کنید. توقف خودرو و شروع به حرکت مجدد آن نیازمند افزایش بیش از حد مصرف سوخت است و باعث می‌شود تا بنزین درون باک شما خیلی زودتر خالی شود. بنابراین وقتی باک سوخت تقریبا خالی است، هیچ وقت به طور ناگهانی پای خودرو را روی پدال ترمز خودرو فشار ندهید و از توقف یکباره ماشین خودداری کنید.
  • شیشه‌های ماشین را بالا بکشید. پایین بودن شیشه‌ها باعث می‌شود تا خودرو از نظر آیرودینامیکی دچار نقص شود و مقاومت هوا فشار بیشتری به موتور وارد بیاورد. در نتیجه موتور برای به حرکت درآوردن ماشین نیازمند مصرف سوخت بالاتری است؛ درست مثل زمانی که شما می‌خواهید با دوچرخه و یا پای پیاده خلاف جهت باد حرکت کنید، متوجه می‌شوید که برای این منظور باید انرژی بیشتری بگذارید و در نتیجه فشار بیشتری را تحمل خواهید کرد. موتور خودرو هم در این حالت فشار بیشتر و مصرف سوخت بالاتری را تجربه می‌کند.
  • همیشه باد لاستیک ماشین را تنظیم کنید. اگر باد تایرها پایین‌تر از حد استاندارد تنظیم شود، مصرف سوخت خودرو به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه احتمال اتمام سوخت پیش از رسیدن به مقصد در هنگام رانندگی با باک خالی بیشتر خواهد شد.

  • عواقب ادامه رانندگی بدون بنزین

    اگر اصرار داشته باشید که بیشتر اوقات باک ماشین را تقریبا خالی نگه دارید و با حداقل سوخت به رفت‌وآمد بپردازید، باید بدانید که این کار در بلندمدت عواقب جبران‌ناپذیری مثل خرابی انژکتورها، فشار بیشتر روی موتور، افزایش استهلاک موتور، خرابی پمپ بنزین خودرو، اعمال فشار روی سیستم برق و دینام و به طور کل کاهش عمر مفید ماشین را در پی دارد. با این حساب توصیه می‌کنیم که این عادت نامناسب را کنار بگذارید و حداقل یک سوم تا نصف باک را پر نگه دارید تا عواقب رانندگی با باک خالی گریبان شما را نگیرد.

  • میزان مسافت مجاز برای رانندگی با باک خالی

زمانی که چراغ هشدار بنزین روشن است، میزان مسافتی که با باک خالی می‌توان طی کرد بسته به حجم موتور و وزن خودرو، متفاوت خواهد بود. اصولا خودروهای سبک‌تر با توان موتور نه‌چندان بالا، از این جهت وضعیت بهتری دارند و می‌توان مسافت‌ بیشتری را با آنها هنگامی که چراغ بنزین روشن می‌شود، طی کرد.

اما ماشین‌های بزرگتر با حجم موتور و تعداد سیلندر بیشتر، معمولا مسافت کمتری را باک خالی قادر به حرکت هستند. به طور کلی می‌توان گفت خودروهای پرفروش بازار ایران هنگامی که با چراغ بنزین روشن حرکت می‌کنند، نهایتا قادراند مسافتی بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر را با چراغ بنزین روشن پیش بروند. البته این رقم می‌تواند برای بعضی خودروها کمتر و یا کمی بیشتر هم باشد.

Leave a comment

0.0/5