Skip to content Skip to footer

باورهای غلط در مورد استفاده از کولر خودرو

 

با گرم شدن هوا، کابین ماشین به شدت گرم می شود، مخصوصاً وقتی ماشین پارک شده و شیشه های ماشین بسته است. این امر باعث می شود که خطر گرمازدگی به ویژه در افراد آسیب پذیر مانند سالمندان و کودکان افزایش یابد. همچنین اگر گرمای کابین از بین نرود باعث عصبی شدن راننده در اثر گرمای شدید شده و احتمال تصادف و وارد شدن خسارات جبران ناپذیر افزایش می یابد. اما سال هاست که برای دوری از گرما، خودروها به سیستم های تهویه مطبوع و کولر مجهز شده اند تا به راننده و سرنشینان خودرو کمک کنند.

سیستم کولر خودرو نیروی خود را مستقیماً از موتور خودرو دریافت می کند و از این نظر می توان گفت کمی از نیروی موتور برای کارکرد کمپرسور کولر استفاده می شود و از طرفی باعث افزایش مصرف سوخت می شود. به همین دلیل است که اکثر افرادی که از کولر ماشین خود استفاده نمی کنند، این کار را توجیه می کنند. اما بیشتر باورهایی که در مورد کولر خودرو وجود دارد در بین مردم اشتباه است. در این مقاله قصد داریم تمام حقایق در مورد کولر خودرو را بررسی کنیم.

در اینکه استفاده از کولر در مصرف بنزین خودرو تاثیر دارد شکی نیست اما این تاثیر تا چه حد است؟ با راه اندازی سیستم کولر خودرو، کمپرسور کولر نیروی مورد نیاز خود را مستقیماً از موتور خودرو دریافت می کند و به همین دلیل کمی از توان موتور برای کارکرد کمپرسور کولر استفاده می شود. درسته که مصرف ماشین زیاد میشه ولی نه در حدی که مثلا هفته ای یکبار باک ماشینتون رو پر کنید موقع استفاده از کولر هر دو روز یکبار این کار رو انجام بدید!

حتی اگر مواردی را رعایت کنید مصرف سوخت خودرو در زمان روشن بودن کولر کمتر یا برابر با باز بودن شیشه های خودرو برای تعویض کولر خواهد بود! رعایت نکات اساسی و صحیح مهم است.

1- اولین نکته مربوط به سلامت کولر و سیستم تهویه مطبوع خودرو می باشد. قبل از شروع گرما از سالم بودن این سیستم و همچنین کافی بودن گاز خنک کننده خودرو خود اطمینان حاصل کنید.

2- کانال ها و خروجی های کولر فضایی مناسب برای رشد انواع باکتری ها و قارچ ها می باشد. بنابراین تمیز کردن و تعویض فیلترهای این بخش یکی از تعهدات پیشگیری از بروز بیماری های پوستی و تنفسی به ویژه در کودکان می باشد.

3- در زمان روشن بودن کولر خودرو به خصوص در خودروهای با موتور کمتر از 6 سیلندر از حرکت با سرعت بسیار بالا خودداری کنید و خودرو را در شرایط سخت قرار ندهید. کارکردن کولر مقداری از قدرت موتور را کاهش می دهد و اگر در مسافت های طولانی پدال گاز را بیش از حد فشار دهید، موتور خودرو تحت فشار قرار می گیرد و باعث افزایش تصاعدی مصرف سوخت می شود.

4- زمانی که در ترافیک شدید و یا در جاده های سربالایی یا سرازیری هستید، کولر خودرو را چند دقیقه در حالت کم قرار دهید یا آن را خاموش کنید. در غیر این صورت موتور خودرو تحت فشار قرار می گیرد و علاوه بر تاثیرات منفی بر موتور خودرو، مصرف سوخت نیز افزایش می یابد. البته در خودروهایی با موتورهای بالای 6 سیلندر به ندرت این اتفاق می افتد.

5- هنگام رانندگی به خصوص در جاده با سرعت های بالاتر از شهر و کولر ماشین روشن است، تمام شیشه های ماشین را بسته نگه دارید. در غیر این صورت فشار بیشتری به کولر وارد می شود و در نتیجه سوخت بیشتری مصرف می شود.

6- خودرو را زیر نور مستقیم خورشید پارک نکنید، اما اگر مجبور به انجام این کار هستید، پس از استارت زدن، ابتدا شیشه های خودرو را چند دقیقه باز کنید تا هوای گرم داخل کابین تغییر کند و سپس کولر خودرو را روشن کنید. . در این صورت فشار کمتری به کولر و خودرو وارد خواهد شد.

نکته قابل توجه این است که گاز کولر همان گاز فریون داخل یخچال است. بنابراین گازی بسیار سمی و خطرناک است. به همین دلیل اگر مهارت کافی ندارید هرگز این گاز را خودتان تعویض نکنید و کار را به مکانیک بسپارید.

Leave a comment

0.0/5