محصولات

اطلاعات تماس

1654758264

انواع صدای لنت ترمز و حذف آنها

 

به نظر شما مهمترین بخش ایمنی خودرو چیست؟ پاسخ می تواند واضح باشد، ترمز. یکی از قطعات مصرفی خودرو لنت ترمز است که ارتباط مستقیمی با ترمز دارد و در صورت فرسودگی باید آن را تعویض کرد. به‌عنوان یک راننده، به احتمال زیاد هنگام ترمزگیری صداهای جیغی شنیده‌اید که می‌تواند ناشی از لنت ترمز باشد.

اگرچه هر صدایی که از ترمز خودرو شنیده می شود لزوماً نشانه بدی نیست، اما نباید نسبت به انواع صدای لنت ترمز خودرو که می شنویم بی تفاوت باشیم زیرا برخی صداها بسیار آزاردهنده و گاه خطرناک هستند. صداهایی که می شنویم می توانند پیوسته باشند یا فقط زمانی رخ دهند که پا روی پدال ترمز باشد.

1- شایع ترین صدایی که از لنت های ترمز شنیده می شود صدای سوت است. وقتی لنت را تازه خریدید باید خوب جا بیفتد در غیر این صورت صدای خش خش ایجاد می کند پس بهتر است از قرار گرفتن درست لنت روی دیسک مطمئن شوید. پس از تعویض لنت و خرید متریال خوب و قرار دادن صحیح آن، بهتر است با سرعت 40 تا 50 کیلومتر چند بار ترمز نرم را فشار دهید (در ابتدا از ترمز شدید خودداری کنید). صدای سوت حل میشود.

اگر صدایی که می شنوید بسیار بلندتر از حد انتظار است (مانند صدای خراشیدن آهن روی سطح)، باید فوراً لنت را تعویض کنید زیرا به دیسک آسیب می زند. شنیدن صدایی مشابه آنچه گفته شد اما با شدت کم نشان می دهد که لنت در شرف فرسوده شدن است (زیرا به احتمال زیاد قسمت فلزی پد با دیسک تماس جزئی دارد).  اگر هم دیسک بر اثر سایش لبه‌دار شد، با تراش لبه دیسک صدا قطع می‌شود.

2- یکی از قسمت های لنت ترمز گیره است. این قطعه برای اطمینان از اتصالات لنت است که وظیفه بررسی اتصالات متقاطع سیستم ترمز را بر عهده دارد.

وقتی صداهای غیر عادی از لنت ترمز شنیدید، اتصالات آن را بررسی کنید. اگر مشکوک هستید که برای اتصالات است، حتما ماشین خود را به مکانیک یا یک فرد متخصص نشان دهید تا از اتصالات سیستم ترمز مطمئن شود. قبل از برنامه ریزی برای رانندگی طولانی یا سفر، حتما این اتصالات را بررسی کنید.

3- یکی از دلایل اصلی ایجاد صدا در لنت ترمز، لرزش لنت است. بالشتک های shim  می توانند یکی از بهترین ابزارهایی باشند که برای رفع این مورد از صدای لنت استفاده می شود. ترمزهای دیسکی دارای ارتعاشاتی هستند که بین قطعات لنت و ترمز، لنت و کلیپر، کلیپر و اتصالات آن رخ می دهد. جهت رفع ارتعاشات از بالشتک های shim می توانید استفاده کنید. کنترل صدای لنت ترمز در هر ماشینی امکان پذیر است از پراید گرفته تا بهترین خودروی شاسی بلند. بهترین روش برای کنترل صدای لنت ترمز بعد از اطمینان از سفت بودن قطعات، استفاده از بالشتک‌های shim است.

4- گیره، پین و فنرهای بزرگ، سه قسمت فنری لنت ترمز هستند. فنرها به دما حساس هستند و در دماهای بالا خاصیت خود را از دست می دهند. دما می تواند یکی از دلایل شنیدن صدای غیرعادی از لنت ترمز باشد. ابزار فنری در لنت ترمز در دمای بالا شل می شوند. این موضوع باعث ایجاد صداهای غیر طبیعی از لنت ماشین می شود. در صورت مشاهده این مشکل، قطعات آسیب دیده باید تعویض شوند. با مراجعه به کارشناس و تعویض این قطعات از صدای لنت ترمز خودرو خلاص شوید.

5- روشی که بسیاری از شما از آن مطلع هستید و تاثیر بسیار خوبی دارد، تمیز کردن قطعات است. همانطور که از روغن کاری و تمیز کردن برای از بین بردن صدای جیر درب ها استفاده می کنید، این یکی از روش های مطمئن برای ایجاد صدای لنت ها است. تمیز کردن گیره و اتصالات آن باعث کاهش و کنترل لرزش می شود. این روش می تواند صدای لنت ترمز را به طور کامل از بین ببرد. بهتر است پس از تمیز کردن قطعات از سفت بودن آنها اطمینان حاصل کنید. کوچکترین لغزش بین قطعات باعث افزایش صدای لنت ترمز می شود.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian