محصولات

اطلاعات تماس

jaguar 100669828 h

انواع سیستم مالتی مدیا خودرو و مزایای هرکدام

 

سیستم مالتی مدیا خودرو آپشنی است که در گذشته منحصر به ماشین‌های با قیمت متوسط به بالا بود اما در چند سال اخیر بسیار فراگیر شده و حتی روی برخی خودروهای اقتصادی داخلی هم نصب می‌شود. محبوبیت مالتی مدیا خودرو تا جایی است که علاوه بر نمونه‌های اصطلاحاً فابریک، نسخه‌های افترمارکت متنوعی هم از این آپشن در بازار موجود است که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

تصور کنید که باید به تنهایی با ماشین به یک سفر طولانی بروید. بدون شک رانندگی چندین ساعته در سکوت با صدای باد و موتور اصلا خوشایند نیست. خودروسازان مشهور جهان خیلی زود به این موضوع پی بردند و از ابتدای قرن بیستم بسیاری از محصولات آنها با سیستم های صوتی روانه بازار شدند.

نصب سیستم صوتی در خودروها از دهه 1930 با رادیو آغاز شد و به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی، عملکردهایی مانند کاست، سی دی، یو اس بی و بلوتوث به سیستم های سرگرمی خودرو اضافه شد. اما سیستمی که ما به عنوان چند رسانه ای خودرو می شناسیم برای اولین بار در سال های اولیه هزاره سوم بر روی برخی از خودروهای لوکس نصب شد.

اصطلاح Multi Media در زبان فارسی به معنای “مولتی مدیا” است و مالتی مدیا خودرو سیستمی است که می تواند فایل های چند رسانه ای (ترکیبی از صدا و تصویر) را پخش کند. به عبارت ساده تر، هر خودرویی مجهز به مانیتور رنگی با قابلیت پخش فایل های ویدئویی. از سیستم چند رسانه ای استفاده می کند.

1c4387.cf

 

امروزه اکثر خودروهای مجهز به مالتی مدیا مجهز به دوربین دید عقب یا دوربین 360 درجه نیز هستند و مانیتور سیستم مذکور علاوه بر پخش فایل های چند رسانه ای، در مواقع لزوم تصویر دوربین های خودرو را نیز به راننده نمایش می دهد.

انواع سیستم مالتی مدیا خودرو

 

مالتی مدیا ساده

ارزان ترین و ابتدایی ترین نمونه سیستم چند رسانه ای خودرو نوع ساده این سیستم است که علاوه بر قابلیت های سیستم های صوتی ساده، قابلیت پخش فایل های ویدئویی را نیز دارد. این نوع مالتی مدیا خودرو قابلیت پخش فایل های چند رسانه ای از درگاه های مختلف مانند DVD، USB، AUX و بلوتوث را دارد، اما هوشمند نیست و قابلیت اضافه ای را ارائه نمی دهد.

 

مالتی مدیا خودرو با مانیتور جداگانه برای سرنشینان عقب

سیستم مالتی مدیا برخی خودروهای لوکس، علاوه بر مانیتور مرکزی داشبورد به یک یا دو مانیتور برای سرنشینان عقب هم مجهز است. در نمونه معمولی این سیستم، مانیتورهای عقبی همان تصویر مانیتور مرکزی را پخش می‌کنند اما در انواع گران‌تر، مالتی مدیا عقب عملکرد کاملاً مستقلی از مالتی مدیا اصلی خودرو دارد.

TahoeRearMedia copy

 

البته امروزه دیگر این سیستم منحصر به خودروهای لوکس نیست و انواع مختلفی از مانیتور سرنشینان عقب به صورت افترمارکت در بازار موجود است که قابلیت نصب روی اکثر خودروها را دارد.

مالتی مدیا خودرو با مسیریاب

نوع دیگر مالتی مدیا خودرو علاوه بر قابلیت‌های نوع ساده، به سیستم مسیریاب (نویگیشن) هم مجهز است. با توجه به ترافیک روزافزون شهرها و اهمیت مسیریابی، امروزه اکثر سیستم‌های مالتی مدیا خودرو به مسیریاب مجهز هستند.

Mondeo Ford Sync 01
 

البته این نوع از سیستم مولتی مدیا خودرو هم هوشمند نیست و نویگیشن آن از نوع آفلاین است. نرم افزار مسیریاب مورد استفاده در این نوع، روی یک کارت SD ذخیره شده است و برای بروزرسانی آن، بایستی کارت SD مربوطه را خارج و پس از بروزرسانی نرم افزار، مجدداً آن را وارد دستگاه کنیم.

 

مالتی مدیا خودرو با میرورلینک

در چند سال اخیر و با فراگیرشدن تلفن‌های همراه هوشمند، قابلیت دیگری به نام Mirror Link هم به برخی از سیستم‌های مالتی مدیا خودرو اضافه شده است. در این نوع از مالتی مدیا خودرو با اتصال گوشی هوشمند به سیستم توسط سیم یا وای فای، می‌توانیم تصویر صفحه گوشی را به مانیتور خودرو منتقل کنیم.

mirrorlink

 

سیستم میرور لینک کمک می‌کند تا بتوانیم به راحتی فایل‌های تصویری روی گوشی تلفن همراه خود را در مالتی مدیا خودرو ببینیم یا از برخی اپلیکیشن‌ها مثل مسیریاب‌های آنلاین هم استفاده کنیم. البته عیب سیستم مذکور هم این است که در موقع استفاده از آن بایستی حتماً صفحه گوشی روشن باشد.

مالتی مدیا خودرو با کارپلی

این نوع از مالتی مدیا خودرو برای ارتباط با گوشی هوشمند، به‌ جای میرورلینک از دو نرم افزار به نام‌های اندروید اُتو (Android Auto) و اپل کارپلی (Apple Car Play) بهره می‌گیرد. با اتصال گوشی اندروید یا IOS به مالتی مدیا خودرو توسط نرم افزارهای مذکور، محدویت‌های میرولینک را نداریم و می‌توانیم از برخی اپلیکیشن‌های مهم تلفن همراه به صورت تقریباً مستقل استفاده کنیم.

 

مالتی مدیا چندمنظوره

در یکی دو سال اخیر بسیاری از خودروسازان دنیا در توسعه محصولات خود رویکرد کاهش دکمه‌های فیزیکی کابین را مدنظر قرار داده‌اند. نتیجه این رویکرد، ابداع نوع دیگری از سیستم مالتی مدیا خودرو است که می‌توانیم به آن مالتی مدیا چندمنظوره بگوییم.

این نوع از سیستم مولتی مدیا خودرو می‌تواند هوشمند یا عادی باشد اما علاوه بر قابلیت‌های معمول یک مالتی مدیا، بسیاری از آپشن‌های خودرو هم توسط آن کنترل می‌شوند. به عنوان مثال، در بسیاری از خودروهای چینی به‌روز بازار ایران برای امکاناتی مثل گرم‌کن و سردکن صندلی، تاشوندگی آینه‌های جانبی، نورپردازی داخلی و… دکمه جداگانه‌ای در کابین وجود ندارد و بایستی این قبیل آپشن‌ها را از طریق سیستم مالتی مدیا خودرو فعال یا غیرفعال کنیم.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian