محصولات

اطلاعات تماس

GettyImages 11860

افزایش قیمت دلار چه تاثیری بر قیمت کارخانه ای خودروها خواهد داشت؟

 

با رشد عجیب و صعودی قیمت دلار در چند وقت اخیر، تمامی بازارهای مختلف کشور به شدت تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته و بسیاری از محصولات نیز با افزایش قیمت فوری مواجه شدند. این در حالی است که بازار آزاد خودرو نیز از بحث افزایش قیمت در امان نمانده و خودروهای داخلی و خارجی با افزایش قیمت های عجیب و فضایی مواجه شده اند.

با توجه به شرایط فعلی و شیب شدید صعودی دلار چشم انداز خوبی برای خودروهای مونتاژی و قیمت کارخانه ای خودروها مشاهده نمی شود و به نظر می رسد موج افزایش قیمت های رسمی و کارخانه ای در راه است و با توجه به افزایش قیمت ها قیمت دلار، این موضوع اجتناب ناپذیر است. البته شرکت ها برای توجیه اقتصادی در مونتاژ محصولات خودرویی باید قیمت خودرو را افزایش دهند.

بحث افزایش قیمت به دلیل استفاده از درصد بالایی از قطعات غیرداخلی و وارداتی در خودروها است و به طور رسمی می توان بحث تولید داخل در خودروهای مونتاژی را یک بحث تبلیغاتی دانست و بیشتر قطعات وارداتی است. و عملا فرق خاصی میان خودروهای CKD و SKD (مونتاژی) با CBU(وارداتی) وجود ندارند. تنها به نام تولید داخلی و با درصد داخلی سازی بسیار پایین و نزدیک به صفر خودرو از چین وارد و در داخل کشور مونتاژ می شود و همین موضوع قیمت این محصولات را کاملا وابسته به دلار نگه می دارد. قیمت و این امر حتی در مورد محصولات خودروسازان دولتی مانند ایران خودرو و سایپا نیز صدق می کند.

موضوع مونتاژ داخلی بودن خودروها نه‌ تنها قیمت خودروها را کاهش نداده است بلکه خود نیز به عاملی برای افزایش هزینه‌ها و در ادامه افزایش قیمت شده است و محصولاتی که در کشور ما با قیمت‌های فضایی و به صورت مونتاژی عرضه می‌شوند، چندین برابر از قیمت‌های وارداتی همان خودروها در بازارهای دیگر، گران‌تر به فروش می‌رسند و به اسم تولید داخل هزینه بسیار بالاتر و چندین برابری را به مصرف‌کننده ایرانی تحمیل می‌کنند.

در مجموع با توجه با ناکارآمدی و ناتوانی واضح وزارت صمت در خصوص کنترل عرضه و تقاضا در بازار خودرو و همچنین جهش قیمتی دلار بزودی شاهد افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروهای مونتاژ داخل خواهیم بود.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian