محصولات

اطلاعات تماس

car glass547

استانداردهای شیشه خودرو

 

قرار دادن شیشه ماشین

شاید با شنیدن «پنجره ماشین» فقط جلو پنجره ماشین به ذهنتان خطور کند. اما شیشه در طراحی خودروهای امروزی اهمیت زیادی دارد. شیشه هر قسمت دارای نقش و مسئولیتی است و هر کدام متفاوت ساخته و طراحی شده است.

شیشه جلو

یکی از مهمترین و اصلی ترین شیشه های مورد استفاده در خودرو، شیشه جلو می باشد. این شیشه همچنین بخشی از سقف را می پوشاند و از راننده و سرنشینان در برابر باد محافظت می کند. این شیشه ها معمولا از لمینت ساخته می شوند. شیشه جلوی خودرو نسبت به شیشه سایر قسمت ها استحکام بیشتری دارد.

درهای شیشه ای

شیشه های درب های جلو و عقب خودرو معمولا از شیشه های مقاوم ساخته شده اند. این شیشه ها از استحکام کمتری نسبت به شیشه جلو برخوردارند، اما در صورت شکستن برنده نمی شوند. مواد به کار رفته در این شیشه ها معمولا تمپر شده است.

پنجره عقب

شیشه عقب خودرو به دلیل استحکام کم در هنگام تصادف تقریباً خرد می شود. این شیشه ها معمولا سکوریت شده و مقاومت چندانی ندارند، اما می توانند مسافران را از گرما و سرما محافظت کنند.

اهمیت ایمنی در شیشه خودرو

در گذشته برای انواع خودروها فقط از شیشه های معمولی استفاده می شد که بسیار خطرناک بودند و شکستن آنها (مخصوصاً در تصادف) باعث صدمات جدی به سرنشینان می شد. شیشه های معمولی ماشین خیلی ضعیف بود و به سرعت شکست. در چنین شرایطی بحث ایمنی در این قسمت حساس مطرح شد و برای نصب آن از چسب نئوپرن و لاستیک دور این قسمت حساس استفاده شد.

هنری فورد در سال 1999 فناوری جدیدی به نام شیشه لمینت را با هدف افزایش ایمنی خودرو پیشنهاد کرد که با استقبال خوبی مواجه شد. از این رو شرکت فورد شیشه تمامی خودروهای تولیدی خود را به نوع شیشه لمینت تغییر داد و این سرآغاز توجه به اهمیت شیشه خودرو بود.

انواع شیشه خودرو

شیشه لمینت

شیشه لمینت از دو ورقه شیشه و یک لایه پلی وینیل بین این دو ورق تشکیل شده است. برای ساخت این نوع شیشه باید دو ورق را با حرارت شدید به هم وصل کرد. وظیفه لایه میانی جلوگیری از شکستن شیشه در اثر ضربه می باشد. از آنجایی که شیشه لمینت یکی از مقاوم ترین شیشه های خودرو است، معمولاً از آن به عنوان شیشه جلو استفاده می شود.

یکی از ویژگی های این نوع شیشه قابلیت ترمیم ترک های ریز ایجاد شده بر روی آن می باشد.

شیشه ی سکوریت

معمولا برای قسمت های جانبی و عقب خودرو از شیشه سکوریت یا شیشه سکوریت استفاده می شود. اگرچه این شیشه ها به اندازه شیشه های لمینت مقاوم نیستند، اما در صورت شکستن خطری برای افراد ایجاد نمی کنند، زیرا به قطعات بسیار کوچکی تبدیل می شوند که نمی توان آنها را شکست. این شیشه ها قابل تعمیر نیستند و در صورت شکستن باید تعویض شوند.

شیشه ماشین المنت دار

عنصر شیشه خطوط مشکی موازی است که معمولا در شیشه های عقب خودرو دیده می شود. این عناصر با استفاده از برق تولید شده توسط خودرو، شیشه ها را گرم می کنند تا بخار و قطرات برف و باران از روی شیشه محو شوند.

شیشه دودی

شیشه های دودی خودرو اگرچه بیشتر برای تغییر ظاهر خودرو و زیباتر شدن آن انجام می شود، اما این شیشه های دودی میزان ورود نور خورشید به داخل خودرو و دمای داخل کابین را کاهش می دهد. با این حال، کشیدن شیشه ماشین ممکن است با خطراتی همراه باشد. بنابراین برای استفاده از این نوع شیشه ها باید دانش کامل داشته باشید.

دود کردن شیشه برای همه خودروها به راحتی امکان پذیر است.

ترمیم ترک شیشه

قیمت شیشه خودرو در ایران چندان ارزان نیست بنابراین تعمیر شیشه خودرو مقرون به صرفه به نظر می رسد. البته فقط شیشه های لمینت قابل تعمیر هستند و شیشه های دیگر باید تعویض شوند.

تعمیر شیشه فقط با استفاده از لیزر امکان پذیر است که چندان هم ارزان نیست اما در مقایسه با خرید و نصب شیشه جدید تصمیم عاقلانه تری به نظر می رسد.

نکات نصب شیشه خودرو

تعویض و نصب شیشه خودرو باید توسط افراد متخصص انجام شود. اما نصب و اتصال شیشه جلو به دلیل اهمیتی که در رانندگی دارد از دیگر شیشه ها اهمیت بیشتری دارد. بنابراین توجه به نکات مهم ضروری است:

قبل از نصب شیشه جدید، درزگیر و چسب شیشه قدیمی را به خوبی تمیز کنید.
شیشه جدید و محل اتصال آن به بدنه خودرو را با مواد شوینده بشویید.
برای نصب شیشه از چسب های با کیفیت استفاده کنید.
از چسب های سیلیکونی و نوارهای بوتیل استفاده نکنید.
تا 3 ساعت پس از نصب شیشه خودرو را حرکت ندهید.

نکات مهم برای خرید شیشه خودرو

اطمینان حاصل کنید که هیچ حباب، برآمدگی یا خطوط اضافی روی شیشه خودرو وجود ندارد.
به علامت استاندارد روی شیشه توجه کنید.
از ضریب سلامت و ایمنی شیشه اطمینان حاصل کنید.
شکل و اندازه شیشه باید کاملاً متناسب با مدل خودرو باشد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian