محصولات

اطلاعات تماس

7model 3 red driving sunset

ادعای دوباره رانندگان تسلا درباره شتاب گیری ناگهانی خودروها!

 

پس از وقوع حوادثی خبرساز در ماه‌های گذشته برخی رانندگان تسلا یک‌بار دیگر مدعی شتاب گیری ناگهانی خودروهای خود شده‌اند. همچون همیشه به نظر می‌رسد این مشکل در پشت فرمان رخ می‌دهد.

در طول سال‌های اخیر چندین ادعا درباره شتاب گیری ناخواسته و ناگهانی خودروهای تسلا مطرح شده است. خبرسازترین مورد در این زمینه به یک سلبریتی اهل کره جنوبی مربوط می‌شود که ادعا کرد تسلا مدل X او به‌طور ناخواسته شتاب گرفته و با گاراژ برخورد کرده است. البته در همه موارد از جمله مورد یاد شده تسلا اظهار داشت داده‌های خودروها حاکی از اشتباه راننده در به‌کارگیری پدال ترمز و گاز بوده و بنابراین راننده بجای پدال ترمز پدال گاز را فشرده است.

رسانه‌ها در یکی از موارد ادعایی به داده‌های مورد اشاره تسلا دست یافتند و این موضوع از اظهارات تسلا درباره به‌کارگیری اشتباه پدال ترمز و گاز حمایت می‌کرد. نهایتاً NHTSA آمریکا اظهار داشت به دنبال بررسی این ادعاها خواهد بود چراکه ۱۲۷ گزارش حادثه ناشی از این مشکل را دریافت کرده است. تسلا هم با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان ساخت هیچ مشکلی که باعث شتاب گیری ناگهانی و ناخواسته محصولاتش شود وجود ندارد و این موضوع را با NHTSA به اشتراک می‌گذارد. در سال ۲۰۲۱ بود که این نهاد ایمنی در آمریکا اعلام کرد مشکلی در خودروهای تسلا که منجر به آن حوادث شود وجود ندارد. در واقع NHTSA اعتقاد دارد استفاده اشتباه از پدال ترمز و گاز باعث این حوادث شده است.

Tesla sudden unintended acceleration

 

ما فکر می‌کردیم با انتظار نتایج بررسی‌های NHTSA دیگر خبری از شتاب گیری ناخواسته محصولات تسلا نباشد اما در روزهای اخیر بازهم برخی رانندگان به چنین مشکلی اشاره کرده‌اند. اول از همه راننده یک تاکسی تسلا مدل Y که در شهر برگرن نروژ تصادف کرد به شتاب گیری ناخواسته خودروی خود اشاره داشته است. او ادعا می‌کند چیزی اشتباه در خودرو رخ داده اما با توجه به تصاویر منتشر شده چنین چیزی از ظاهر قضیه برداشت نمی‌شود. البته در نهایت او به رانندگی سهل‌انگارانه متهم شد.

2016 tesla model x p90d after crash while owner was parking photo owner prizant 100555657

 

دو حادثه دیگر نیز اوایل سال جاری میلادی رخ دادند هرچند دلایل آن‌ها متفاوت بوده است. در حادثه اول راننده یک تاکسی در نیویورک مدعی شد مدل Y او به‌طور ناگهانی شتاب گرفته و باعث تصادف شده است. در این حادثه به کسی آسیب نرسیده و راننده از تسلا شکایت کرده است. وکیل این راننده در شکوائیه خود مدعی شده است:

راننده پای خود را روی پدال ترمز گذاشت و درایو را انتخاب کرد و پا را از روی ترمز برداشت و سپس خودرو به سرعت به جلو حرکت کرد.

همان‌طور که قبلاً نیز گفته شده است معمولاً حوادث ناشی از به‌کارگیری اشتباه پدال ترمز و گاز معمولاً در پارکینگ‌ها رخ می‌دهند جایی که رانندگان باید به کرات از هر دو پدال استفاده کنند. در حادثه بعدی نیز یکی از محصولات تسلا در ونکوور کانادا تصادف کرد و راننده مدعی شتاب گیری ناگهانی خودروی خود شد. پلیس پس از ماه‌ها بررسی اظهار داشت راننده مقصر این حادثه بوده است:

پس از بررسی داده‌های مرتبط با خودرو باید گفت این حادثه به خاطر خطای انسانی بوده است.

به همین خاطر پلیس راننده را به خاطر حادثه‌ای که حدود ۳۰ هزار دلار خسارت به بار آورده بود جریمه کرد.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian