محصولات

اطلاعات تماس

11 234234

آیا خودروی شما هنگام حرکت جیرجیر می کند؟

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در حین رانندگی صداهای عجیبی بشنوید. معمولا هر صدایی که از خودرو شنیده می شود علت خاصی دارد و به شما اطلاع می دهد که مشکل فنی در قسمتی از خودرو به وجود آمده است که باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کنید. یکی از صداهایی که معمولا از ماشین شنیده می شود صدایی شبیه به جیرجیر است.

1. تسمه دینام آسیب دیده است

معمولا صدای جیرجیر یکی از آزاردهنده ترین صداهایی است که خودرو می تواند تولید کند. این صدا می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که شایع ترین علت آن آسیب دیدن تسمه دینام است. دینام خودرو وظیفه تامین برق خودرو را بر عهده دارد و تسمه دینام نیروی موتور را به دینام منتقل می کند.

پس از خرید خودرو از رجیستری ایران خودرو، اگر هنگام روشن کردن چراغ خودرو صدایی شبیه به جیرجیر شنیدید، معمولاً ناشی از شل یا معیوب بودن تسمه دینام است.

1) اگر تسمه دینام شل باشد، وقتی دینام با دور موتور بالا شروع به تولید برق می کند، تسمه دینام کوبیده و باد می کند و صدای جیر جیر می دهد.

Aternative Belt 3

 

2. بوش های معیوب باعث ایجاد صدای جیر جیر می شود

بوشینگ ها نوعی عایق ارتعاشی هستند که باعث کاهش نوسانات خودرو می شود تا سرنشینان احساس راحتی بیشتری داشته باشند. در اثر تصادفات جاده ای تحمل وزن بیش از حد خودرو و عبور از جاده ها با پست های مرتفع زیاد باعث بروز مشکلات فنی خودرو و آسیب به بوشینگ ها می شود. بوش ها با انحراف زاویه چرخش چرخ، صدای جیر جیر و تق تق در هنگام عبور از دست اندازها، عیوب خود را نشان می دهند. برای حل این مشکل باید ماشین را به تعمیرگاه ببرید.

3.با تعویض لنت صدای جیر جیر رفع می‌شود

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد صدای جیر جیر در ماشین می‌شود، لنت‌ها هستند. لنت‌ها به دلایل مختلفی که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم صدای جیر جیر از خود تولید می‌کنند. لنت‌های خودرو به‌طور مرتب باید تعویض شوند حتی کم استهلاک ترین خودرو وارداتی هم باید لنت‌هایشان را با لنت‌ها جدید و با کیفیت تعویض کنند.

99ad970f3d0ab90fe3ea80db0f49a1bdx

 

•خرید لنت ترمز بی‌کیفیت

•وجود رطوبت بر روی چرخ‌ها

•گیر کردن شی خارجی بین لنت ترمز و دیسک چرخ

•تمام شدن لنت

•نو بودن لنت

•داغ شدن بیش از حد لنت

4.کمک فنرها جیر جیر می‌کنند

اگر هنگام عبور از دست اندازها صدایی مانند جیر جیر یا ترک شنیده شود، مشکل از کمک فنرها است. اگر پیچ نگهدارنده کمک فنر شل باشد علت این صدا است. کمک فنرها با فشرده شدن برای جذب ضربه ها و ضربه های ناشی از ارتفاعات جاده از آسیب به بدنه خودرو و ارتعاشات شدید اتاق جلوگیری می کنند.

f1 min

5.با روانکاری، به صدای جیر جیر خاتمه دهید

همانطور که اگر به در روغن بزنید، صدای جیر جیر آن قطع می‌شود، اگر به سیستم تعلیق و یا سایر قسمت‌های خودرو که نیاز به روغن‌کاری دارند، روغن بزنید این صدا قطع می‌شود. اگر این صدا با روغن کاری رفع نشد، بهتر است آن را نادیده نگیرید و سریعا به یک مکانیک مراجعه کنید.

6.کم باد بودن لاستیک‌ها، علت صدای جیر جیر ماشین است

لاستیک‌ها باید به‌طور مرتب بازرسی شوند و در صورت کم باد بودن و یا پر باد بودن باید فشار آن‌ها تنظیم و به‌طور میانگین هر 5 سال یکبار عوض شوند. در صورت اصطکاک لاستیک با جاده و کم باد بودن لاستیک‌ها باعث ایجاد صدایی شبیه به جیر جیر می‌شود. برای خلاصی از این صدای آزاردهنده فشار باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید.

 

7.جیر جیر کردن فرمان یک اتفاق خطرناک است

اگر صدای جیر جیر از فرمان به‌گوش رسید، یک اخطار جدی برای شما است که باید هرچه سریع‌تر به آن رسیدگی کنید. اگر سطح مایع در فرمان‌های برقی کم باشد و یا نشت کند، این صدای جیر جیر ایجاد می‌شود. اگر خودروی شما صفر باشد، این صدای جیغ فرمان کاملا طبیعی است و به دلیل اصطحکاک بدنه فرمان در تریم داخلی است.

8.معیوب بودن دیفرانسیل صدای جیر جیر تولید می‌کند

دیفرانسیل به چرخ‌ها اجازهٔ حرکت در سرعت‌های مختلف را می‌دهد، به‌این صورت که نیرو را از موتور می‌گیرد و بین چرخ‌ها تقسیم می‌کند. اگر این سیستم درست عمل نکند، ممکن است صدایی شبیه به جیر جیر از موتور به گوش برسد. شنیدن این صدا خبر از تعویض کل سیستم دیفرانسیل را می‌دهد که باید هرچه سریع‌تر به یک مکانیک مراجعه و مشکل را برطرف کنید.

9.معیوب بودن بلبرینگ چرخ

بلبرینگ چرخ‌ها را به محور متصل می‌کند و به چرخ‌ها اجازه می‌دهد بدون اصطکاک حرکت کنند. اگر یاتاقان چرخ مستهلک و قدیمی شده باشد، صدایی شبیه به جیر جیر و سایش لاستیک‌ها را بوجود می‌آورد. به راحتی می‌توانید بلبرینگ را عوض کنید تا آسیب‌های بیشتری به گیربکس وارد نشده است.

 

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian