محصولات

اطلاعات تماس

Rowan Atkinson famous British actor

آیا جریان خودرو های الکتریکی یک کلاهبرداری بزرگ است؟

 

روآن اتکینسون (روان اتکینسون)، بازیگر معروف بریتانیایی که در ایران با نام «مستر بین» با مینی کوپر سبز معروفش می شناسیم، در مقاله ای به قلم خودش مدعی شده که فریب جریان اصلی خودروهای برقی خورده است در این میان، خود اتکینسون. یکی از اولین افرادی بود که وارد بازار خودروهای برقی شد و یکی از این خودروها را خرید.

در مقاله‌ای که اخیراً در مجله گاردین منتشر شد، روآن اتکینسون 68 ساله اشاره کرد که اولین خودروی الکتریکی هیبریدی خود را 18 سال پیش و اولین خودروی تمام الکتریکی خود را 9 سال پس از آن خرید.
او می‌نویسد: «وسایل نقلیه الکتریکی ممکن است کمی بی‌روح باشند، اما مکانیسم‌های فوق‌العاده‌ای هستند، زیرا سریع، بی‌صدا و تا همین اواخر برای کارکردن بسیار ارزان هستند»

“اما جدی، من احساس می کنم کمی فریب خورده ام! زیرا وقتی عمیق تر به واقعیت ها می پردازیم، به نظر نمی رسد وسایل نقلیه الکتریکی نوشدارویی برای محیط زیست ما باشند که آنها ادعا می کنند.” روان اتکینسون، معروف به مستر بین، از علاقه مندان جدی خودرو است و اولین مدرک دانشگاهی خود را در رشته مهندسی برق و الکترونیک قبل از دریافت مدرک کارشناسی ارشد در سیستم های کنترل دریافت کرد.

Mercedes SLS AMG Rowan Atkinson Car Collection Mr Bean Car Names RashGear

 

این ستاره برجسته سینما مقاله خود را در پاسخ به پیشنهاد دولت انگلیس مبنی بر ممنوعیت فروش خودروهای جدید بنزینی و دیزلی از سال 2030 نوشت و خاطرنشان کرد: مشکل این طرح پیشنهادی این است که تنها بر اساس نتایجی است که از لوله اگزوز. شکل گرفته است!

به گفته اتکینسون، خودروهای برقی آلایندگی خروجی اگزوز صفر دارند، که به ویژه برای کیفیت هوا در داخل شهرها، پیشرفت خوبی است. اما اگر نگاه عمیق‌تری به این موضوع بیندازید، تصویر بزرگ‌تری که شامل فرآیند ساخت خودروهای الکتریکی می‌شود، پیش روی شما قرار می‌گیرد و پس از آن وضعیت بسیار متفاوت خواهد بود.

تفاوت معنی داری در انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از تولید خودروهای برقی در مقایسه با مدل های بنزینی

اتکینسون اشاره کرده است که قبل از کنفرانس آب و هوای COP26 در سال 2021، شرکت ولوو آمار نگران کننده ای در مورد انتشار گازهای گلخانه ای از فرآیند تولید یک خودروی الکتریکی ارائه کرد که تقریبا 70 درصد بیشتر از تولید یک خودروی بنزینی است. وابستگی خودروهای الکتریکی به باتری های لیتیوم یونی یکی از دلایل اصلی این مشکل است.

این باتری ها بسیار سنگین هستند، بسیاری از فلزات نادر و مقادیر زیادی انرژی برای ساخت آنها نیاز است و تخمین زده می شود که تا 10 سال عمر کنند.

روند توسعه باتری های حالت جامد برای متحول کردن بازی دنبال می شود، اما گفته می شود که سال ها تا عرضه و فروش آنها فاصله داریم.

مستر بین در این مقاله به ارزش هیدروژن به عنوان یک سوخت جایگزین جالب توجه در حال ظهور، اشاره می کند اما معتقد است سرعت پیشرفت فناوری در این رابطه کند بوده و کمتر مورد توجه تحقیقات قرار دارد.

به اعتقاد روان اتکینسون، بزرگ‌ترین مشکلی که ما باید در رابطه جامعه با خودرو به آن رسیدگی کنیم، فرهنگ فروش “مد سریع” (فست فشن) است که برای دهه ها الگوی تجاری صنعت خودرو بوده است.

 

روان اتکینسون

“در حال حاضر، ما به طور متوسط خودروهای جدید خود را پیش از آن که به فروش برسانیم، تنها برای سه سال استفاده می کنیم. زمانی که در نظر بگیرید یک خودرو با عمر سه سال می تواند در چه شرایط خوبی قرار داشته باشد، این یک استفاده بی رویه از منابع طبیعی جهان به نظر می رسد. اکنون می توانید با 15 هزار پوند خودرویی خریداری کنید که با نگهداری خوب می تواند تا 30 سال نیز دوام بیاورد. اگر مالک خودروهای جدید به جای سه سال، برای پنج سال از خودروهای خود استفاده کنند، آنگاه تولید خودرو و انتشار دی اکسید کربن مرتبط با تولید آن نیز به شدت کاهش می یابد.”

“نیروی محرکه الکتریکی روزی مزایای زیست محیطی واقعی و جهانی به همراه خواهد داشت، اما آن روز هنوز فرا نرسیده است.”

“همانطور که یک دوستدار محیط زیست زمانی به من گفت، اگر به واقع به خودرو نیاز دارید، یک خودرو دست دوم بخرید و تا حد امکان کمترین استفاده را از آن داشته باشید.” این بهترین روش است که می توان به محیط زیست کمک کرد.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian