محصولات

اطلاعات تماس

The difference in gasoline consumption in Iran and the world

آمار مصرف روزانه بنزین ایران در سال 1402

 

مصرف روزانه بنزین به 110 میلیون لیتر رسید

اردیبهشت 1402: علی‌اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، اعلام کرد که روند رشد مصرف بنزین در کشور عددی غیرمنتظره است. سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰، ۲۱ درصد رشد مصرف داشتیم. امسال نیز با گذشت ۴۷ روز از سال جدید، با رشد ۱۰ درصدی، بیش از ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین مصرف شده که میزان تولید نیز همین مقدار است.

وی افزود شدت مصرف انرژی در کشورمان در مقایسه با دیگر کشورها بالاست. فرسودگی ناوگان حمل‌ونقل کشور، افزایش پرشتاب خودروهای داخلی، وجود تکنولوژی‌های قدیمی در تولید خودرو و قاچاق مصرف سوخت از جمله دلایل مصرف روزافزون سوخت در کشور است.

آقای نژادعلی درباره مقدار مصرف نفت‌گاز در کشور گفت که در ۴۷ روز ابتدایی امسال به‌طور میانگین ۱۰۳.۲ میلیون لیتر نفت‌گاز در کشور مصرف شده که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش یافته است. در سال گذشته به‌طور میانگین ۱۱۲ میلیون لیتر نفت‌گاز در کشور مصرف شد که پیش‌بینی می‌شود این عدد امسال با رشد در نیمه دوم سال به میانگین روزانه ۱۱۶ میلیون لیتر افزایش یابد.

تکذیب واردات بنزین و صادرات بنزین

اردیبهشت 1402: آقای علی اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، ضمن تکذیب اخبار مربوط به واردات بنزین، می‌گوید سوآپ فراورده وجود دارد اما با توجه به تناسب تولید و مصرف، تاکنون واردات بنزین اتفاق نیفتاده است. وی همچنین نکات جالبی را درباره مصرف بنزین در ایران بیان کرده است:

  • سیر رشد مصرف بنزین در کشور عدد غیرمنتظره‌ای است به طوری که در سال 1401 نسب به 1400 حدود 20 درصد رشد مصرف داشتیم.
  • امسال متوسط رشد مصرف نسبت به سال گذشته، حدود 10 درصد است و بیش از 110 میلیون لیتر در روز مصرف بنزین در کشور ثبت می‌شود.
  • بدلیل مصرف بالا، فعلا صادرات بنزین انجام نمی‌شود.
  • در حوزه نفتگاز، آمار مصرف در سال 1402 حدود 103 میلیون لیتر در روز است که نسبت به سال قبل 4 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
  • امسال انتظار داریم مصرف نفتگاز به 115 میلیون لیتر برسد.
  • روزانه 24 میلیون لیتر سی‌ان‌جی مصرف می‌شود که اگر این کار انجام نمی‌شد، به همین میزان باید واردات بنزین انجام می‌دادیم.

1

تفاوت مصرف بنزین در ایران و جهان

اردیبهشت 1402: علی زیار، معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در رابطه با موضوع واردات بنزین توضیح داد که این مسئله مربوط به تأمین بنزین روزانه نیست و برای تأمین ذخایر استراتژیک مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا این ذخایر باید در حد قابل قبولی باشد. هر کشوری همانطور که برای مواد غذایی ذخایری را در نظر می‌گیرد، برای تأمین انرژی از جمله بنزین باید ذخایر استراژیک داشته باشد. به همین دلیل اکنون که واردات جنبه حفظ ذخایر را دارد تا ذخایر کشور در حاشیه امنی قرار بگیرد، اما مسئله‌ای که وجود دارد، خوشبختانه از نظر تولید و مصرف در وضعیت منفی به سر نمی‌بریم که نیازی به واردات بنزین برای مصرف داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل افزایش مصرف در جامعه خودروهای غیر استاندارد در جامعه است، گفت در شرایط فعلی مصرف بنزین افزایش یافته است که مهم‌ترین دلیل آن را می‌توان وجود خودروهای غیر استاندارد دانست. خودروهای موجود، دو و نیم برابر استاندارد جهانی مصرف دارند که تأمین بنزین این دست از خودروها هزینه‌های هنگفتی را به کشور تحمیل می‌کند. در صورتیکه بتوان مصرف را کاهش داد و تجهیزاتی که مصرف سوخت زیادی دارند را کاهش دهیم، می‌توانیم ارزش افزوده برای کشور ایجاد کنیم. در کشوری زندگی می‌کنیم که منبع، منابع هیدرو کربنی است اما تولید فرآورده‌های نفتی هزینه بر است و نیاز به سرمایه گذاری دارد و به دلیل بی کیفیتی موتور خودروها سرمایه ملی از بین می‌رود و منجر به آلودگی هوا می‌شود.

میزان مصرف بنزین خودروهای فرسوده

اردیبهشت 1402: محمد مشهدی‌شریف، رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو، عنوان کرد یک خودروی فرسوده، چه سواری و موتورسیکلت و چه کامیون، تقریبا 2 برابر خودروی نو بنزین مصرف می‌کند. اگر میانگین مصرف روزانه خودروی سواری حدود 4.13 لیتر باشد، یک خودروی فرسوده 2 برابر یعنی 8.26 لیتر بنزین مصرف می‌کند که بر اساس دلار 50 هزار تومان و نرخ 70 سنت بنزین فوب خلیج‌فارس، روزانه 132 هزار تومان هزینه سوخت یک خودروی فرسوده می‌شود که ضربدر تعداد خودرو و موتورسیکلت‌های فرسوده موجود نزدیک 272 میلیارد تومان در روز و سالانه 99 هزار و 280 هزار میلیارد تومان(حدود 100 همت) بنزین کشور را می‌سوزانند.

افزایش 9 درصدی مصرف بنزین در سال 1402

فروردین 1402: علی‌اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، اعلام کرد از ابتدای فرودین‌ تا 19 فروردین‌ماه، به‌طور میانگین 111 میلیون و 300 هزار لیتر بنزین در سراسر کشور مصرف شده است که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته (یکم تا نوزدهم فروردین‌ماه 1401) با ثبت میانگین مصرف روزانه 102 میلیون لیتر بنزین، 9 درصد افزایش مصرف را نشان می‌دهد.

وی افزود روز نوزدهم فروردین‌ماه نزدیک به 108 میلیون و 300 هزار لیتر بنزین در کشور توزیع شده که با توجه به ذخیره‌سازی‌های مناسب انبارهای نفت قابل تأمین است و تولیدات پالایشی نیز مقدار مصرف را هم‌پوشانی می‌کند. اما با وجود هم‌ترازی بین تولید و مصرف، این مقدار مصرف قابل تأمل و نیازمند این است که با توجه به افزایش بی‌رویه مصرف، مردم همراهی بیش‌تری در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف داشته باشند. یکی از بزرگ‌ترین افتخارات صنعت نفت این بود که با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، تبدیل به صادرکننده بنزین شدیم، اما تولید هر روزه خودروهای نو، افزایش سن خودروهای موجود و خارج نشدن خودروهای فرسوده از تردد جاده‌ای، سبب افزایش بی‌رویه مصرف سوخت شده است.

براساس گفته‌های وی، از 20 اسفندماه 1401 با تشکیل ستادی ویژه، اقدام‌هایی نظیر ظرفیت‌سازی مناسب انبارهای نفت، اعزام گروه‌های مختلف نظارتی و پایشی به جایگاه‌های سوخت و انجام آموزش‌های لازم برای رفع چالش‌ها، پایش موجودی مناطق و اطلاع‌رسانی به مناطق برای تأمین و ارسال به‌موقع سوخت به مجاری عرضه صورت پذیرفت که خوشبختانه هیچ جایگاهی در این ایام با کمبود سوخت روبه‌رو نبود. توزیع بنزین در روز 29 اسفندماه سال 1401 در مقایسه با مدت مشابه پارسال (29 اسفندماه 1400) افزایش 27 درصدی نشان می‌دهد.آقای نژادعلی گفت در بعضی از شهرستان‌ها، مصرف روزانه بنزین کشور بیش از پیش‌بینی‌های انجام شده رشد داشته است. مصرف بنزین نوروزی، در بعضی از استان‌ها برای نمونه در استان فارس، نسبت به مقدار مصرف در حالت عادی، در ایام نوروز تا دو برابر افزایش داشت و در برخی از روزها تا 10 میلیون لیتر در روز هم رسیده بود. از نظر حجم توزیع مناطق تهران، اصفهان، مشهد و کلانشهرها رکورددار هستند. رشد دائمی مقدار مصرف با توجه به افزایش روزافزون خودروها و افزایش عمر خودروها و نزدیک شدن به ایام تابستان پیش‌رو نیازمند مدیریت ویژه است.

آمار مصرف بنزین در نوروز 1402

فروردین 1402: براساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش، میانگین مصرف روزانه بنزین در ایام نوروز 1402 (یکم لغایت سیزدهم فروردین) ابتدای نوروز، معادل 113 میلیون و 900 هزارلیتر شده است که نسبت به نوروز 1401، با افزایش 5.6 درصدی مصرف بنزین همراه شده. جزییات مصرف روزانه بنزین در ایام نوروز 1402 را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

ایام نوروز 1402مصرف روزانهتغییر نسبت به نوروز 1401
1 فروردین99.3 میلیون لیترافزایش 11 درصدی
2 فروردین122.7 میلیون لیترافزایش 8.6 درصدی
3 فروردین120.4 میلیون لیترافزایش 5.8 درصدی
4 فروردین110.1 میلیون لیترافزایش 0.7 درصدی
5 فروردین120.9 میلیون لیترافزایش 19.7 درصدی
6 فروردین117 میلیون لیترافزایش 2.8 درصدی
7 فروردین122 میلیون لیترافزایش 9.5 درصدی
8 فروردین103.5 میلیون لیترکاهش 5.6 درصدی
9 فروردین112.6 میلیون لیترافزایش 3.5 درصدی
11 فروردین110.1 میلیون لیترکاهش 9 درصدی
12 فروردین127.9 میلیون لیترافزایش 5.4 درصدی
13 فروردین93.1 میلیون لیترافزایش 15.9 درصدی
میانگین مصرف113.9 میلیون لیترافزایش 5.6 درصدی

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian