Skip to content Skip to footer

آمار تصادفات نوروز 1402

بیش از 600 نفر در نوروز 1402 جان باختند

فروردین 1402: تعطیلات نوروزی پایان یافته و اکنون آمارهایی از تصادفات و تلفات آن منتشر شده است. در تصادفات نوروز 1402، بیش از 600 نفر در صحنه تصادف جان باخته‌اند. این آمار اگر از الگوی سال‌های قبل پیروی کند، با احتساب جانباختگان در راه انتقال به مراکز درمانی و در مراکز درمانی که حدود 50 درصد از کل جانباختگان را شامل می‌شوند، شمار آن باید از 1000 نفر عبور کند. پیش از این سردار سید کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور فراجا گفته بود که متاسفانه51 درصد فوتی‌ها در دم می‌میرند و وقتی تصادف اتفاق می‌افتد جان خود را از دست می‌دهند. شش درصد در حین انتقال جان خود را از دست می‌دهند و 43 درصد در بخش بیمارستانی فوت می‌کنند. سازمان پزشکی قانونی حدود یک تا دو ماه پس از پایان طرح نوروزی، آمار نهایی جانباختگان را با احتساب جانباختگان در بیمارستان و حین انتقال و … اعلام می‌کند.

طبق گفته سردار حسن مومنی، رئیس پلیس راه کشور، مهم‌ترین علل وقوع تصادفات نوروزی در جاده‌ها، سرعت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب‌آلودگی است. این سه عامل سبب وقوع 82 درصد از کل تصادفات جاده‌ای در طول اجرای طرح نوروزی شده است. رانندگان باید به 30 کیلومتری شهرها دقت کنند؛ 60 درصد تصادفات در 30 کیلومتری شهرها رخ می‌دهد. چرا که راننده یا تصور می‌کند دیگر به مقصد رسیده و نیازی به استراحت ندارد، یا اینکه با نزدیک شدن به مقصد تلاش می‌کند تا با سرعت بیش‌تری به محل اقامت خود برسد. از طرف دیگر به این نکته هم توجهی نمی‌کنند که در تردد در حریم شهرها در مقایسه با جاده افزایش داشته و با همان سرعتی که در دیگر بخش‌های جاده مشغول رانندگی بودند در این محدوده هم به رانندگی خود ادامه می‌دهند.

امسال پایان تعطیلات با روزهای میانی هفته مصادف شده و همین امر باعث می‌شود تا رانندگان با شتاب بیش‌تری به مقصد خود رانندگی کنند. بنابراین رانندگان باید در روزهای پایانی بیش‌تر احتیاط کنند.

سرهنگ احمد شیرانی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا، اعلام کرد برخلاف تصور رایجی که برخی جاده‌های کوهستانی و پرپیچ و خم را جزء جاده‌های مرگبار می‌دانند، اما آمارها نشان می‌دهد که بیش‌ترین تصادفات فوتی در جاده‌های هموار و اصطلاحا کفی رخ داده است. البته رانندگی در جاده‌های کوهستانی و پرپیچ و خم نیز نیازمند مهارت بالایی است. اما موضوع این است که برخی تصور می‌کنند رانندگی در جاده‌های کفی کار آسانی است و از این رو دقت کم‌تری در حین رانندگی به خرج می‌دهد. از طرف دیگر ممکن است طولانی بودن جاده و یکنواخت بودن آن سبب شود تا از دقت و حساسیت راننده در حین رانندگی کاسته شده یا راننده دچار خستگی و خواب آلودگی شود.

وی افزود بیش‌ترین تصادفات در جاده‌های جنوبی و مرکزی کشور رخ داده است. به همین دلیل نیز درخواست ما از رانندگان این است که هنگام رانندگی در چنین جاده‌هایی با دقت کافی رانندگی کرده و حتما به ازای هر دو ساعت رانندگی با توقف در حاشیه امن مسیر، حداقل 15 دقیقه استراحت کرده و سپس ادامه مسیر دهند.

60 درصد حوادث ترافیکی در 30 کیلومتری شهرها رخ می‌دهد

اسفند 1401: پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر، اعلام کرد همواره 60 درصد حوادث ترافیکی در 30 کیلومتری شهرها رخ می‌دهد. در جمعیت هلال احمر قرارگاهی وجود دارد که برای حوادث ترافیکی برنامه‌ریزی می‌شود. هلال احمر خود را در زمینه فرهنگ‌سازی، پیشگیری و آموزش دخیل می‌داند و با تمام توان نوروز امسال را در خدمت مردم عزیز خواهد بود.

18 درصد فوتی‌های تصادفات زیر 18 سال هستند

بهمن 1401: سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا، اعلام کرد در ایران سالانه 17 هزار فوتی و حدود 300 هزار نفر مجروح در حوادث رانندگی وجود دارد که این آمار باید طبق برنامه‌ریزی کاهش یابد. 3000 کودک زیر 18 سال و افراد در سن رشد در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند. در همین راستا نیز کمپین 18-18 از سوی پلیس راهور راه اندازی شده است. این کمپین بیانگر این است که 18 درصد از جانباختگان تصادفات رانندگی زیر 18 سال سن دارند. برای کاهش تلفات ناشی از حوادث رانندگی، 33 دستگاه نقش دارند که باید به وظایف خود عمل کنند.

آمار پرتصادف ترین خودروهای ایران

شهریور 1401: آقای مهدی قمصریان، مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی، خبر داده که خودروی پراید از سال‌های 1395 تا 1400، با تشکیل بیش از هفت هزار پرونده بیمه، به تنهایی 41% پرونده‌های بیمه را به خود اختصاص داده و در صدر فهرست خسارت‌های بیمه‌ای قرار گرفته است. نکته جالب دیگر درباره آمار تصادفات پراید، افزایش نقش آن در حوادث رانندگی است طوریکه تعداد پرونده‌هایی که در سال 1400، خودروهای پراید در آنها مقصر حادثه بوده‌اند، نسبت به سال 1395 بیش از 193% افزایش داشته است.

آمار پرونده خسارت بیمه از سال 1395 تا 1400
رتبه مدل تعداد پرونده
1 پراید 7000 مورد
2 405 4210 مورد
3 سمند 1806 مورد
4 پارس 1725 مورد
5 206 1519 مورد
6 پیکان 1006 مورد

*جدول فوق، براساس آمارهای صندوق بیمه است.

Leave a comment

0.0/5